
Tipy na cesty – Nákupy na Islandu
Island platí za velmi drahou destinaci. Toto je všeobecně známá věc a tak jsem sepsal pár osobních zkušenosti s nákupy na ostrově, pro vaši představu.
Ostrov má svou vlastní měnu – Islandskou korunu. Ta v blízké minulosti zažila pád i vzestup a v tomto roce, tedy v roce 2018 má kurz oproti koruně cca 4,8 ISK / 1 CZK. Zřejmě nejlepší možnost jak vyměnit € a $ za islandskou měnu, je využít možnosti pobočky Islandské Arion banky přímo na letišti v Keflavíku. Zde také můžete při návratu zbylé bankovky vyměnit zpět. Pokud se zdržíte na ostrově déle, můžete si zařídit bankovní účet a kartu, které vám přinesou na spoustě míst slevu nebo volný vstup. Nezřídka také máte možnost s platbou touto kartou pořídit oběd v akci 1+1 v restauracích po celém ostrově. Při zdejších cenách za pokrmy v restauracích, se to citelně projeví.
První tip na nákupy, který dostanete je zakoupení alkoholu na letišti. Každý vám potvrdí, že zaváhat a nezakoupit jej zde, je veliká chyba. Díky částečné prohibici je na ostrově zakoupení alkoholu nesnadné a velmi drahé. Výjimkou je právě obchod v zóně pro přílet na letišti v Keflavíku. Další možností je již pouze návštěva obchodů s vínem – Vínbúdin, jak se nazývají ve volném překladu obchody, kde si obstaráte alkohol s velmi bolestnou cenovkou. A i ty jsou jen na pár místech na ostrově a otevřeny nejsou zdaleka tak často, jak by se mohlo předpokládat. Měl bych Vás také varovat před pivem, prodávaném volně v potravinách. Jsou to všechno pseudopiva s takřka nulovým obsahem alkoholu a jen vyhodíte peníze oknem. Co se týče cigaret, jsou volně k dostání v každém druhém krámě a cenovka startuje něco přes 240 CZK cca 1200-1500 ISK za krabičku.
Dalším tipem, který se mi osvědčil hlavně při přistání v noci, je snad jediný obchod s potravinami otevřený nonstop. Nachází se na cestě z letiště do Reykjavíku ve směru jízdy a najdete jej při prvním kruhovém objezdu, hned na začátku hlavního města. Jmenuje se 1011 a i když je tato síť potravin dražší než ostatní, bude vaší spásou, když hned po přistání nebude nikde nic jiného k nalezení.
Následující tip je nekupovat balenou vodu. Opravdu. Není to o kvalitě, ale o tom, že čistá a pitná voda je na Islandu téměř na každém kroku. Jedna láhev o objemu půl litru vás zde vyjde nejméně na 190 ISK, tedy něco málo okolo 40 CZK. Přitom kdekoliv požádáte, tam vám ochotně napustí horkou vody do termosky nebo studenou vodu do láhve. Na čerpacích stanicích po celém ostrově jsem si tak pohodlně zalil polévku nebo uvařil čaj či kávu na zahřátí a to prosím zcela zdarma. V přírodě si můžete dopřát vody, kolik jen chcete. Pitný je každý studený pramen bez zápachu síry. Nemusíte mít starost o kvalitu, málokde na světě totiž v přírodě narazíte na čistější vodu než zde na Islandu. Mimochodem chuť zdejší vody z přírody je pro mě osobně neopakovatelná.
Pokud byste chtěli nakupovat potraviny, směle vám doporučím řetězce Krónan, Nettó a Bónus. Narozdíl od výše zmiňovaného řetězce potravin 1011, který co do výběru i ceny doporučit nemohu. Výjimkou je pouze jedna prodejna zmíněná výše a sice jen proto, že má otevřeno 24/7. Krónan, Nettó a Bónus jsou nejlevnějšími a nejvíce rozšířené potraviny po ostrově. Jsou podobné Lidlu, které známe u nás. Ceny zde nejsou zničující a moc se neliší od našich. Zkuste zdejší vynikající tmavý chléb, sladké pečivo, salámy a sýry a rozhodně nevynechejte Skyr. Jen zde, máte šanci ochutnat ten pravý a v mnoha rozličných příchutích. Zakoupit se dá také velmi dobrá káva. Severní země si na ni potrpí a pije se zde ve velkém objemu po celý den. Některé potraviny jsou dokonce levnější než u nás. Třeba za takové velké balení pringles si zaplatíte něco málo přes 40 CZK. Čokolády jsou dražší a kvalitní. Tabulka 85gr vás vyjde věru na kulatých 100 CZK a i více podle druhu. Mezi cukrovinkami převládají ty z lékořice. Toto je také doménou zvláště severních zemí. Vyhnul bych se bílému pečivu. Nenarazil jsem nikde na měkké, je drahé a abych řekl pravdu, neviděl jsem jej nikoho kupovat. Co se týče masa, je zde hodně na výběr, většinou na porce po jedné solidní flákotě a vypadá skvěle. Cena už je horší. Celkově jsou vejce, maso, zelenina a ovoce podstatně dražší než u nás.
Jídlo v restauracích je velmi drahé, ale s prezentací i chutí si dávají záležet. Jedna porce hlavního jídla nejde zpravidla pod 2.000 ISK tedy asi 420 CZK, ale povětšinou je to za tyto peníze malá porce. Platí, že si dáváte více porcí z několika druhů hlavních chodů nebo si dáte v jiné restauraci porci větší, ale cenovka je opět jinde. Polévka cca 1.200 ISK, káva nebo zákusek obyčejně okolo 490-580 ISK. Za hot dog na ulici dáte zpravidla 490ISK a další Street food jako je Fish&chips jdou výše. Za čaj do kelímku s sebou jsem platil na celém ostrově 220-280 ISK. Pokud se budete toulat uličkami pod kostelem-raketou v centru, neměli byste minout jednu malou pekárnu Braud&co. Je to můj tip pro vás! Zdejší obsluha, grafitti na fasádě u vchodu z ulice a opravdu skvělé a nevídané pečivo vás prostě uchvátí. Přiláká vás vůně čerstvě napečeného chleba a jiných dobrot, která se line v nejbližším okolí z tohoto jedinečného krámu.
Cena za benzín v průběhu tří posledních let letí strmě vzhůru. 2016 byla cena někde u 37 CZK/litr. V následujícím roce 2017 byla už 42 CZK a tento rok dokonce 47,50 CZK za litr. Nafta se pohybuje ve stejné křivce, jen o korunu za litr níže. Plyn nebo jiné náhradní palivo zde budete hledat jen velmi těžko a to převážně jen v okolí hlavního města.
Dalším tipem na nákupy jsou obchody s vánočními dekoracemi. Santovy obchody. V centru hlavního města jsem narazil na dva. Jeden na náměstí kousek od Harpy a druhý v ulici vedoucí od Harpy směrem k raketě. V tom druhém, můžete vhodit dopis Santovi do veliké červené schránky před obchodem na ulici 🙂 Oba jsou krásné a v obou naleznete snad vše, co k vánocům patří. Já pokaždé odjel z baňkami na stromeček. Vybrat skleněné ale dá práci a jsou dvakrát tak dražší než ty ostatní.
Módní značky na ostrově nehledejte. Tedy ne takové, jaké známe u nás. Zde mají své originální obchody s vlastními značkami. Povětšinou jsou to funkční oděvy sportovního zaměření – do zimy, jak také jinak. Značky, které jsem si zapamatoval – 66North , Geysir , Farmersmarket , Varma a Icewear. Kdyby vás lákaly výrobky z vlny zbystřete. Protože spousta vlněných věcí, které jsou k dostání všude po turisticky vytížených trasách, nejsou z Islandské vlny a Islandských ovcí. Povětšinou narazíte na velmi drahé čínské zboží pochybné kvality. Pokud byste chtěli nakoupit tradiční svetry za stejné ceny, ovšem z Islandské vlny a z Islandských rukou, musíte se místních zeptat, kde nakupují oni nebo si dát tu práci na internetu a zjistit si odkud která značka co prodává. Velmi cenné informace nejen o oblečení, ale o Islandu celkově, jsou k dostání na jednom místě – skvělé webovky Guide to Iceland.
Z řetězců obchodů, které známe u nás jsem postřehl jeden obchod F&F v outletu za Reykjavíkem, KFC v Reykjavíku a Selfossu, IKEA také v hlavní městě a poměrně hodně rozšířený je Subway. Nikde jinde na ostrově si nepamatuji, že bych narazil na něco známého z Evropy či USA. A nakonec jen tak pro zajímavost – Island je jedna z posledních zemí na světě, kde nemají McDonalds 🙂
Michal


Jeden komentář
Pingback: